DOVOLENKA SA BLÍŽI - ZAOČKUJTE SA PROTI VÍRUSOVEJ HEPATITÍDE TYPU "A"
Čo je hepatitída A?
Hepatitída A je vysoko nákazlivé akútne infekčné ochorenie . Je známa ako tzv. choroba špinavých rúk a zodpovedá za ňu vírus hepatitídy A (HAV). U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Vírus hepatitídy A sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom t. j. špinavými rukami, obyčajne pri nedodržaní zásad osobnej hygieny (zvlášť pri nedostatočnom umývaní rúk po toalete a pred jedlom), pri tesnom kontakte, hlavne v rodinách a v detských kolektívoch alebo nepriamo kontaminovanou vodou a potravinami. Tento vírus je značne odolný proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Choroba začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálne príznaky spojené s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou... O niekoľko dní sa u väčšiny chorých zjaví žltačka – ikterus. Zdrojom nákazy je infikovaný človek v infekčnom štádiu ochorenia, kontaminovaná voda a potraviny. Inkubačná doba ochorenia (čas od vniknutia vírusu do organizmu, až po prejavenie sa prvých príznakov) je 15 – 50 dní.
Ako sa hepatitída A šíri?
K prenosu vírusu hepatitídy typu A dochádza fekálno - orálne napr. stolicou / močom , rukami, ústami) kontaktnou alebo priamou infekciou. V krajinách s dobrým hygienickým štandardom sú nositeľmi vírusu predovšetkým deti predškolského a školského veku, u ktorých infekcia prebieha väčšinou bez symptómov. To znamená, že sa vírusy môžu prenášať tak priamym kontaktom, ako aj kontaminovanou pitnou vodou, z kociek ľadu v nápojoch pripravených z infikovanej vody, špinavými rukami, znečistenou stravou, šťavami alebo nedostatočne uvarenými potravinami. Zvýšené riziko predstavuje zelenina hnojená organickými hnojivami (napr. šaláty). Rovnako sa odporúča zamerať sa na predmety, s ktorými prichádzate priamo do kontaktu (kľučky, vodovodné batérie, splachovacie zariadenia WC) a pravidelne ich dezinfikovať. Môže sa šíriť aj medzi blízkymi kontaktmi, ako sú kontakty v domácnosti, sexuálne kontakty a osobami, ktoré navštevujú kolektívne zariadenia alebo školy.
Aké sú možnosti prevencie hepatitídy A?
Na prevenciu hepatitídy A je k dispozícii aj bezpečná a účinná vakcína, očkovanie je účinným prostriedkom pred ochorením.
Ako účinné sa ukázali aj prísne kontrolné opatrenia, ako je posilnenie osobnej hygieny, sanita, sledovanie kontaktov a podanie očkovacej látky exponovaným osobám. K dispozícii je niekoľko účinných a bezpečných očkovacích látok. Deti je možné očkovať od 12 mesiaca veku.
Aké sú príznaky hepatitídy A?
Infekcia vírusom hepatitídy A často prebieha bezpríznakovo alebo má mierny priebeh, najmä u detí mladších ako päť rokov. U dospelých je nástup ochorenia zvyčajne náhly, s nasledujúcimi klinickými príznakmi:
- žltačka (zožltnutie kože alebo očných bielok)
- tmavý moč
- únava
- nechutenstvo
- neurčitá bolesť brucha
- nevoľnosť
- vracanie
- horúčka
Osoby sú najinfekčnejšie tesne pred nástupom príznakov, pričom väčšina prípadov sa po prvom týždni žltačky považuje za neinfekčnú.
Aké komplikácie spôsobuje hepatitída A?
Prolongovaná relapsujúca hepatitída trvajúca až jeden rok sa vyskytuje v 15 % prípadov. Nie je známe, že by ochorenie prechádzalo do chronicity a po prekonaní ochorenia je imunita trvalá.
Kto je vystavený riziku hepatitídy A?
Tzv. rizikové skupiny sú najviac ohrozené infekciou vírusom hepatitídy A, patria k nim:
- deti predškolského a školského veku
- mladí a dospelí do 35 rokov
- cestovatelia
- muži, ktorí majú pohlavný styk s mužmi
- osoby žijúce s osobou, ktorá je infikovaná hepatitídou A
- osoby žijúce v oblastiach s nedostatočnou hygienou a sanitáciou
- osoby, ktoré užívajú alebo injekčne užívajú drogy
Vo zvýšenom riziku nákazy vírusom hepatitídy typu A sú tiež niektorí ľudia pri výkone svojho povolania:
- zdravotníci
- vychovávatelia a učitelia
- vojaci
- policajti
- colníci
- pracovníci súdu a väzenskej služby
- letecký personál
- sprievodcovia cestovných kancelárií
- vodiči diaľkovej dopravy
- pracovníci s odpadmi
Ako sa hepatitída A lieči?
V prípade hepatitídy A neexistuje špecifická liečba. Liečba je len podporná a pacienti sa zvyčajne zotavujú spontánne. Keďže sa jedná o ochorenie spôsobené vírusom, liečba je sústredená na tlmenie príznakov a diétu šetriacu pečeň.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Výskyt ochorenia na žltačku typu A je na Slovensku viazaný na oblasti s nižším hygienickým štandardom vo vekovej skupine 1 – 4 ročných a 5 – 9 ročných detí.
Vyskytuje sa ochorenie vo svete?
Intenzita výskytu je v jednotlivých geografických oblastiach sveta rozdielna. Úroveň výskytu veľmi úzko súvisí s ekonomickými, sociálnymi a hygienickými podmienkami. Medzi vysoko endemické oblasti patria rozvojové krajiny s nízkou sociálno-ekonomickou a hygienickou úrovňou a vysokou cirkuláciou vírusu v populácii.
Je možné sa chrániť pred ochorením?
Očkovanie je v súčastnosti najlepšou ochranou proti hepatitíde typu A.
Očkovanie je účinným prostriedkom pred ochorením, avšak nie jediným. Zdôrazňujú sa tiež aj faktory, ktoré pôsobia preventívne a to najmä vysoký hygienický štandard bývania, hromadné zásobovanie obyvateľstva nezávadnou pitnou vodou z kontrolovaných vodovodov, zabezpečenie kanalizácie.
Kedy sa treba dať zaočkovať a je očkovanie bezpečné?
Očkovanie proti hepatitíde typu A sa odporúča osobám, pred plánovanou cestou do krajín s nízkou sociálno-ekonomickou a hygienickou úrovňou a vysokou cirkuláciou vírusu v populácii, deťom vo veku dvoch rokov žijúcim v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, osobám dispenzarizovaným pre chronické ochorenie pečene. Občania Slovenska, ktorí sa rozhodnú dať očkovať pred cestou do krajín, kde sa ochorenie vyskytuje epidemicky, alebo z iných dôvodov, by sa mali dať očkovať optimálne mesiac pred odchodom jednou dávkou očkovacej látky. Po podaní tejto dávky ochrana nastupuje za 2 – 3 týždne, čo závisí od očkovacej látky. Druhá dávka sa podáva za 6 – 12 mesiacov po prvej dávke.
Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hepatit%C3%ADda_typu_A
https://vaccination-info.europa.eu/sk/disease-factsheets/hepatitis-a
https://www.uvzsr.sk/web/uvz/virusova-hepatitida-typ-a-zltacka-typu-a