Prinášame vám prehľad možností, ako zostať doma s chorým, ale aj so zdravým dieťaťom a aké povinnosti vám zákon ukladá, ak dieťa chcete ospravedlniť len vy, rodičia.
Prinášame vám prehľad možností, ako zostať doma s chorým, ale aj so zdravým dieťaťom, s ktorým je to najmä v prípadoch riaditeľského voľna, alebo, že je vaša škola alebo škôlka zatvorená z iných dôvodov. A naopak - aké povinnosti vám zákon ukladá, ak dieťa chcete ospravedlniť len vy, rodičia.
Slovensko má za sebou niekoľko dní extrémneho počasia pre prívalové dažde, povodne, nárazový silný vietor a tak zrazu, celkom nečakane dostali niektoré deti riaditeľské voľno. Závažných prípadov môže byť veľa. V súčasnosti to boli povodne a čaká nás chrípkové obdobie.
Nárok na ošetrovné, keď je dieťa zdravé
Nárok na ošetrovné v zákonom stanovených prípadoch získavate teda z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa:
-
do dovŕšenia 11. roku veku
-
do dovŕšenia 18. roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom
Podmienkou je, že sa o dieťa staráte osobne a celodenne, zároveň:
- dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia
-
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie
-
fyzická osoba, ktorá sa o dieťa stará ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie, izolácia alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať
V prípade žiadosti o OČR z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia musíte vystaviť osobitnú žiadosť a doručiť ju pobočke Sociálnej poisťovne. Ako na to?
Aké prípady „voľna“ môžu deti zo školy dostať podľa zákona?
Tzv. riaditeľské voľno sa realizuje v súvislosti s platnou školskou legislatívou, konkrétne s vyhláškou Ministerstva školstva SR č.231/2009 Z.z. (z 3. júna 2009 o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách), podľa ktorej platí:
-
(8) Ak dôjde v období vyučovania k nepredvídanej udalosti, najmä k živelnej pohrome, energetickej kríze, epidémii alebo pandémii, alebo k iným závažným udalostiam, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení, môže minister školstva Slovenskej republiky mimoriadne prerušiť alebo zmeniť obdobie vyučovania v školách a prevádzku školských zariadení na nevyhnutný čas.
-
(10) O poskytnutí voľna podľa § 150 ods. 5 zákona informuje riaditeľ školy zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve. Ak ide o cirkevnú školu, považuje sa za závažný dôvod umožňujúci poskytnúť voľno podľa § 150 ods. 5 zákona aj významný cirkevný sviatok.
A ďalej sú to ustanovenia zákona č.245/008 Z.z. z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorej:
-
(5) V období školského vyučovania môže riaditeľ školy poskytnúť deťom alebo žiakom zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových, najviac päť dní voľna. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže riaditeľ školy poskytnúť deťom alebo žiakom viac ako päť dní voľna; počet dní určí ministerstvo školstva.
Podmienky čerpania OČR
Podmienkou je, že musíte byť nemocensky poistený alebo vám plynie ochranná lehota po skončení poistenia. To znamená, že nárok máte ako:
- zamestnanec – zamestnankyňa, no nemáte počas čerpania OČR príjem za vykonanú prácu (ktorý sa považuje za vymeriavací základ vyplatený za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti) – zaplatenie poistného na nemocenské poistenie zamestnávateľom sa nesleduje
-
SZČO a máte zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. To, či vykonávate popri starostlivosti o dieťa prácu, sa nesleduje
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba - tiež je dôležité mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške a v posledných 2 rokoch pred vznikom OČR ste boli nemocensky poistený aspoň 270 dní
Kto môže získať OČR okrem vás – rodiča a ako vzniká nárok?
OČR-ku môže získať aj vaša stará mama, ak sa stará o vnúča – teda o chorého príbuzného v priamom rade – to sa týka nielen „radu“ rodič-dieťa, ale aj starý rodič – vnúča a prastarý rodič – pravnúča.
Ku vzniku nároku potrebujete, samozrejme, potvrdenie príslušného lekára/lekárky o tom, že zdravotný stav ošetrovanej osoby:
-
nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou – krátkodobé ošetrovné
- vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby – dlhodobé ošetrovné
Práve spomínané krátkodobé ošetrovné sa v zákonom stanovených prípadoch (podmienky pozri nižšie) poskytuje aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.
Dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom
Na účely preukázania dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je potrebný posudok príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave alebo rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí dieťaťa. Ak takýto posudok/rozhodnutie nemáte, o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu môžete požiadať Sociálnu poisťovňu.
Ako požiadať o krátkodobé ošetrovné? Kam ho odoslať?
Ak je dôvodom žiadosti o ošetrovné uzavretie školy, predškolského zariadenia, vyplníte ju ako poistenec. Pritom nepotrebujete, aby ju vystavoval či potvrdzoval lekár či lekárka. Podávate ju elektronicky cez portál slovensko.sk, na čo budete potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom (eID) a kvalifikovaný elektronický podpis (KEP).
Alebo ju podáte písomne poštou alebo osobne na pobočke Sociálnej poisťovne. Žiadosť na vyplnenie nájdete TU.
Okrem toho, že vypĺňate časť A v žiadosti, ktorú podpisujete, dávate ju tiež potvrdiť v časti B. škole alebo predškolskému zariadeniu, ktoré vaše dieťa navštevuje. Príslušné zariadenie potvrdí obdobie, v ktorom je uzavreté. Ak túto časť potvrdenú nemáte, môžete zaslať tlačivo Oznámenie o zmene skutočností ovplyvňujúcich nárok na ošetrovné z dôvodu uzavretia školy/predškolského zariadenia/zariadenia sociálnych služieb, v ktorom vám škola/predškolské zariadenie/zariadenie sociálnych služieb potvrdí dátum, dokedy boli uzavreté. Poslať ho môžete opäť elektronicky cez portál slovensko.sk alebo písomne poštou či osobne. Bez toho vám dávka nebude vyplatená.
Oznámenie nájdete TU.
Ak ste zamestnanec či zamestnankyňa, Sociálna poisťovňa vyžaduje potvrdenie aj od zamestnávateľa – teda kedy ste ako zamestnanec naposledy pracovali.
Žiadosť doručujete pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa
-
sídla zamestnávateľa, ak ste zamestnancom či zamestnankyňou
-
sídla posledného zamestnávateľa, ak ste zamestnancom či zamestnankyňou v ochrannej lehote
- miesta vášho trvalého bydliska, ak ste SZĆO alebo DNPO
Vyplácanie OČR
Po priznaní nároku na dávku sa dávka vypláca do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý nemocenská dávka patrí, v lehotách určených Sociálnou poisťovňou.
Pozor, v tomto prípade krátkodobé OČR sa vypláca podľa Sociálne poisťovne LEN RAZ a LEN JEDNÉMU POISTENCOVI – v jednom období má nárok na výplatu ošetrovného iba jeden poistenec. Nie je teda možné, aby sa pri krátkodobom ošetrovnom „vystriedali poistenci v tom istom prípade potreby ošetrovania.
Nárok na OČR nemáte ani vtedy, keď sa vám vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti ako zamestnanca či zamestnankyne, alebo máte nárok na výplatu nemocenského, alebo máte nárok na výplatu materského.
Podmienky čerpania OČR počas prázdnin
1) Nárok na ošetrovné má poistenec/poistenkyňa – rodič – v rozsahu najviac 14 kalendárnych dní – len jeden z rodičov a len jedenkrát počas prázdnin. Podmienkou je, že sa osobne a celodenne stará o dieťa do dovŕšenia 11 roku veku, alebo do dovŕšenia 18. roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak predškolské zariadenie bolo počas obdobia školských prázdnin uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov (napr. zriaďovateľom).
2) V prípade zamestnanca či zamestnankyne je okrem osobnej a celodennej starostlivosti podmienkou nároku na ošetrovné aj nedosahovanie príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ za obdobie trvania dôvodu na poskytovanie ošetrovného.
3) Možnosť využiť nárok na ošetrovné z dôvodu ochorenia dieťaťa ostávaj ďalej v platnosti aj počas obdobia prázdnin, ak si zdravotný stav dieťaťa vyžaduje ošetrovanie inou osobou (napr. rodičom). V takom prípade však tlačivo Žiadosť o ošetrovné vystavuje pediater a následne ho poistenec podpíše a potvrdí zamestnávateľ (ak ide o zamestnanca). Nárok na dávku ošetrovné je aj v tomto prípade možný najviac po dobu 14 kalendárnych dní.
Ako požiadať o prázdninové OČR?
V prvom rade musíte vyplniť tlačivo Žiadosť o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb, ktoré je k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Formuláre ako formulár s poradovým číslom 278 priamo TU
Aj vaša materská škola sa zatvára? Viete, že máte nárok na prázdninovú OČR? Aké podmienky musíte spĺňať a ako podať žiadosť.
Postup podania žiadosti
Na žiadosti uvediete tieto údaje:
1) Odkedy - dokedy si uplatňujete nárok na dávku
2) Meno a priezvisko dieťaťa
3) Vypíšete a podpíšete vyhlásenie na zadnej strane
Žiadosť je potrebné predložiť na potvrdenie predškolskému zariadeniu, následne predložiť na potvrdenie zamestnávateľovi (ak ide o zamestnanca) a následne doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva nemocenské poistenie (teda pobočke podľa sídla zamestnávateľa).
Nárok na OČR, ak je dieťa choré – alebo ho potrebujem ospravedlniť bez potvrdenia lekára
Iná vec je, keď OČR čerpá rodič na choré dieťa. Vtedy platí niekoľko vecí v závislosti od toho, či ide o dieťa choré maximálne 5 vyučovacích dní idúcich po sebe (víkendy a sviatky sa nepočítajú), čo sa základnej a strednej školy týka, alebo 7 pracovných dní idúcich po sebe, čo sa povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole týka (dieťa, ktoré už plní povinnú predškolskú dochádzku).
Máte v skratke dve možnosti podľa zákona:
1) Dieťaťu dáte ospravedlnenku len vy bez udania dôvodu (ale OČR nečerpáte, lebo na ošetrovné sa viaže podmienka mať potvrdenie od lekára, alebo potvrdenie od školy čo školského zariadenia o napr. karanténe)
2) Dieťa má od lekára či lekárky potvrdenie o chorobe, takže si starosti s písaním ospravedlnenky nerobíte (iba požiadate o OČR pobočku Sociálnej poisťovne – žiadosť potvrdzuje príslušný lekár či lekárka, po skončení OČR potrebujete aj Potvrdenie o skončení potreby osobného a celodenného ošetrovania/starostlivosti)
Ak máte doma dieťa choré viac ako 5 dní v prípade školáka či školáčky a viac ako 7 dní v prípade predškoláka či predškoláčky, má škola podľa zákona právo vyžadovať ospravedlnenie chorého dieťaťa pediatrom či pediatričkou.
Tí vystavia „Potvrdenie o chorobe“ – ak má dieťa, samozrejme, v reálnom čase riadny záznam o chorobe v zdravotnej dokumentácii.
V akom prípade a na koľko dní môžem napísať dieťaťu ospravedlnenku?
Od prvého júna tohto roka (2024) nadobudla účinnosť novela školského zákona (č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní), v ktorej sa zakotvili aj zmeny ohľadom ospravedlňovania žiaka či žiačky z vyučovania, teda ich absencie:
§ 144 (10) Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia…
Tu sú podmienky ospravedlnenia podľa zákona, čo sa základných škôl týka:
(11) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Tu sú podmienky ospravedlňovania, čo sa materských škôl týka:
(12) Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 14 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Ak viete, že školopovinné dieťa potrebujete mať doma maximálne 5 dní, postačí aj vaše ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v škole. V prípade choroby alebo absencie dlhšej ako 5 dní už potrebujete potvrdenie od lekára či lekárky.
Kontrola od školy či škôlky, alebo udelenie výnimky
Školský zákon striktne neukladá, koľkokrát do mesiaca alebo roka ospravedlnenie rodičom platí. Limitujúci je len počet dní po sebe idúcich pri jednej absencii či jednej chorobe a súhrnný počet vyučovacích dní v každom jednom mesiaci. Teda keď dieťa necháte doma bez potvrdenia lekára či lekárky napr. štyrikrát do mesiaca po domu každý raz 2 dni, neprekročíte 10 dní.
Problém môže nastať, ak škola alebo škôlka vysloví želanie (a podozrenie na zneužívanie zákona či účelového ospravedlňovania, zanedbávania dieťaťa) dostať od vás ako rodičov vo veci kontroly potvrdenie od lekára či lekárky o chorobe dieťaťa. Ak je vaše dieťa choré skutočne takto často, hoci krátko, potom sa obráťte pre podozrenia na školu, z jej strany podľa lekárov musí vzísť požiadavka na výnimku, teda lekár v záujme dieťaťa sa dohodne so školou na individuálnom ospravedlňovaní absencie. Je však dobré, keď ako zákonný zástupca informujete školu o akýchkoľvek zdravotných problémoch, ktoré dochádzku takto môžu ovplyvniť.
Pozor však – riaditelia a riaditeľky zabezpečujú, aby školský poriadok obsahoval aj jasné pravidlá pre ospravedlňovanie neprítomnosti detí a tiež informovať príslušné orgány v prípade nedodržiavania povinnej školskej dochádzky.
Novela stanovuje:
(13) Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; to platí aj ak ide o ospravedlňovanie podľa odseku 11 alebo odseku 12.“
Zdroj:
https://socpoist.sk/en/navigacia/484-osetrovne