Ankyloglossia – abnormalita jazyka

 

 

 

 Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú úspešné dojčenie, môže byť pohyblivosť jazyka a funkcia jazyka. Môže tomu prekážať príliš krátka či tuhá uzdička pod jazykom bábätka – Ankyloglossia.

 

K symptómom skrátenej uzdičky jazyka patrí neschopnosť zdvihnúť jazyk k hornému zubnému oblúku, prípadne neschopnosť pohybovať jazykom zo strany na stranu. Srdcovitý tvar jazyka pri olizovaní hornej pery je typickým symptómom prirasteného jazyka. Časté sú tiež bolesti bruška dojčiat a poruchy tvorby reči detí vo vyššom veku.

 

Jazyk má pri dojčení dôležitú úlohu. Pri správnom asymetrickom prisatí, je jazyk vyplazený a presahuje spodnú peru. Pokiaľ je podjazykova uzdička skrátena alebo tuhá, tak je jazyk menej pohyblivý. Dieťa nevie vyplaziť jazýček von, ponad spodnú peru. Pri vyplazení môže byť špička jazyka rozdvojená, môže mať srdiečkovitý tvar. Srdiečko nemusí byť zreteľné, závisí to od stupňa skrátenia uzdičky a teda od toho, aký veľký je pri plazení ťah uzdičky za jazyk. Niekedy, ak je uzdička príliš krátka, dieťa ani nevie vyplaziť jazyk pred zúbky.

Bábätko s krátkou podjazykovou uzdičkou môže mať ťažkosti pri dojčení. Prejaví sa to nedostatočným priberaním, bábätko môže byť nekľudné, podráždené. Sanie je neefektívne, číže dieťatko príjme veľmi málo mlieka, nepriberá, pričom na prsníku môže byť dlho. Následkom nesprávneho prisatia, sa môže dieťa nahltať vzduchu, čo môže spôsobiť tráviace ťažkosti a nespokojnosť bábätka. Príznaky ako koliky, nadúvanie, reflux, spomalené trávenie, zhoršené vstrebávanie živín, bolesti a únava, pomalé priberanie či nervozita a hnev dieťatka pri dojčení ovplyvňujú pohodlie dieťatka a narúšajú kvalitu spánku.

 

Možné dopady jazykovej uzdičky

·         Bolesť bradaviek počas dojčenia

·         Kratšie trvanie dojčenia

·         Nedostatočné prisatie

·         Nedostatočný prenos mlieka

·         Kolísavý rast

·         Vytekanie mlieka z úst

·         Nadmerné nadúvanie alebo príznaky koliky

·         Narušenie vývoja zubného oblúka

·         Problémy s hryzením a prehĺtaním

·         Problémy s ústnou hygienou

·         Nepriechodné dýchacie cesty

·         Obštrukčné spánkové apnoe,

·         Poruchy vývinu reči

·         Nervozita, odtláčanie, hnev počas dojčenia

·         Dlhé, časté a/alebo neefektívne kŕmenia

·         Únava

·         Zápcha

·         Pomalé trávenie kvôli zlej peristaltike

·         Poruchy trávenia

·         Stuhnutá čeľusť

·         Bolesti hlavy

 

V prípade abnormality uzdičky jej korekcia nemusí viesť k vyriešeniu všetkých spánkových problémov a problémov s dojčením, ale môže viesť k vyriešeniu časti z nich. Čím je dieťatko menšie, tým je uzdička tenšia a zákrok sa robí ambulantne.

Význam dojčenia pre zdravie matky a dieťaťa je nespochybniteľný. Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy, ktorý uspokojuje všetky biologické, psychické a sociálne potreby dieťaťa.

 „Voľný“ pohyb jazyka je dôležitý! Pre bezbolestné a efektívne dojčenie je rozhodujúci „voľný“ pohyb jazyka pri satí. Pri satí dieťaťa na prsníku je formovaný tak, aby bradavka bola voľná. Vyprázdňovanie prsníkov závisí od podtlaku, ktorý vytvára stredná a zadná časť jazyka opakovaným uvoľňovaním, stláčaním a vlnovitými pohybmi.

Frenulektómia je odstránenie uzdičky pod jazykom v ústnej dutine. Je to jednoduchý chirurgický zákrok, pri ktorom sa uzdička nastrihne pomocou sterilných nožníc. Zákrok trvá 2 – 5 sekúnd. Dieťatko sa môže dojčiť spravidla hneď po zákroku.