ČIERNY KAŠEĽ = PERTUSSIS

ČIERNY KAŠEĽ = PERTUSSIS

 

(zdroj: https://www.uvzsr.sk/)

Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom, ktorý môže trvať aj 6 týždňov a má dlhodobú rekonvalescenciu. ÚVZ SR informoval, že na začiatku tohto roka sa u nás objavilo už 123 prípadov ochorenia na čierny kašeľ – najviac u detí. Oproti posledným trom rokom je to výrazný nárast.

Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu a patrí k najzávažnejším ochoreniam detského veku. Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie. Takéto deti v prípade ochorenia ohrozuje zvýšený tlak v pľúcach s následným rizikom srdcového zlyhania. Lekári upozorňujú na to, aby novorodeniatka a malé deti, ktoré ešte nie sú zaočkované neprichádzali do kontaktu s neočkovanými osobami.

 

Jedným z typických príznakov choroby je dávivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov. Zapríčiňuje ho baktéria v ústach, nose a hrdle infikovanej osoby. Medzi ostatnými toxínmi sa nachádza aj pertusický toxín, ktorý porušuje sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a preniká aj do krvi.

Ochorenie sa najčastejšie prenáša kvapôčkovou infekciou z človeka na človeka vdychovaním vzduchu kontaminovaného baktériami chorého človeka. Inkubačný čas sa pohybuje od sedem do 21 dní.

PRÍZNAKY ČIERNEHO KAŠĽA:

  • najskôr dieťa trpí suchým a dráždivým kašľom – môže to vyzerať, že ide o bežný zápal dýchacích ciest
  • prítomné sú nádcha, kýchanie, mierne zvýšená teplota, bolesti hrdla
  • kašeľ sa však prejaví ako dávivý – dráždivý a kŕčovitý, záchvatový kašeľ, ktorý trvá minimálne mesiac a najmä v noci dieťa vykašliava hlieny – môže pritom sčervenieť až zmodrieť tvár či objaviť sa krátka zástava dychu, po ktorej nasleduje hlasný nádych
  • v poslednom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú, môže ich sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy

 

!!!Silné záchvaty čierneho kašľa môžu u malých detí spôsobiť zápal pľúc, dehydratáciu, dokonca záchvaty a poškodenie mozgu!!!

 

OCHRANA

Za najúčinnejšiu prevenciu sa považuje očkovanie. Účinným liekom sú antibiotiká, ktoré významne znižujú výskyt komplikácií po tomto ochorení. Súčasťou liečby je aj tlmenie príznakov, najmä kašľa. Včasne zahájená liečba je veľmi dôležitá.

V riziku ťažkého priebehu čierneho kašľa sú predovšetkým neočkované, respektíve nekompletne zaočkované deti v prvom roku života. U nich má ochorenie často závažný priebeh s ohrozením života. Základné očkovanie proti čiernemu kašľu sa vykonáva v 3., 5. a 11. mesiaci života dieťaťa tzv. hexavakcínou. Preočkovanie sa vykonáva v 6. roku života a v 13. roku života dieťaťa.

Okrem toho je vhodné vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami či preľudneným nevetraným priestorom. Tiež si treba často umývať ruky. Chorí by mali používať rúška a jednorazové vreckovky, ktoré po použití zahodia.

POČAS LIEČBY JE DÔLEŽITÉ:

·         prijímať dostatočné množstvo tekutín (vyhnúť sa však treba sýteným a studeným nápojom),

·         konzumovať ľahké jedlá (v dôsledku vracania počas záchvatov kašľa môže dôjsť k sťaženého príjmu potravy),

·         oddychovať,

·         obmedziť namáhavé fyzické aktivity, ktoré kašeľ podporujú,

·         posilňovať imunitu (vitamíny, minerály, prírodné látky).

 

PREVENCIA ČIERNEHO KAŠĽA:

·         Očkovanie,

·         posilňovanie imunitného systému,

·         obmedzenie pohybu v znečistenom prostredí,

·         zvlhčovanie vzduchu,

·         nevystavovaniu sa kontaktu s infikovanou osobou,

·         dodržiavanie hygieny.

 

 

Zdroje: (https://vaccination-info.eu, https://www.nzip­.cz, https://news.refresher.sk/,  https://tvnoviny.sk/, https://najmama.aktuality.sk/, https://www.uvzsr.sk/)