Deti u nás trápi agresívny druh chrípky s teplotami aj 7 dní! Ako spoznať jej príznaky? Zatvorených je dnes už takmer 200 škôl a škôlok

Deti u nás trápi agresívny druh chrípky s teplotami aj 7 dní! Ako spoznať jej príznaky? Zatvorených je dnes už takmer 200 škôl a škôlok

 

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy. Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2 až 4 týždňov od prvých príznakov. Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest. Treba si dopriať veľa spánku a teplého čaju.

Chorobnosť opäť stúpla. Horúčka v trvaní 5 - 7 dní, kašeľ, zvracanie aj hnačky, celková slabosť a únava, bolesti svalov - aj to sú príznaky agresívneho vírusu chrípky. Najvyššia chorobnosť je zaznamenávaná u malých detí v predškolských a školských zariadeniach. Počet pacientov s agresívnym druhom chrípky rastie z týždňa na týždeň a očakávame, že počet zatvorených škôlok a škôl sa bude ešte zvyšovať, pretože chorobnosť na respiračné ochorenia narastá.

Vysoké teploty v trvaní 5 – 7 dní, slabosť a únava, bolesti svalov, kašeľ, hnačka súbežne s vracaním. Aj to sú príznaky momentálne agresívneho vírusu chrípky, ktorý trápi nielen deti, ale aj dospelých. Najviac chorých je medzi predškolákmi a deťmi na prvom stupni .

Vírusy všeobecne sú vysoko infekčné a keďže v súčasnosti sú také slabšie zimy, tieto vírusy nepomrznú a šíria sa naozaj rýchlo, hlavne v malých kolektívoch. Chorí sú totiž nielen deti na školách a škôlkach, ale aj učitelia a učiteľky.  

 

 

Horúčka u detí (Infografika MZ SR) zdroj MZ SR

 

Keď sa rozhodnete ostať doma, nezabúdajte:

- dodržiavať pitný režim

- odpočívajte v posteli

- pravidelne vetrajte a zvlhčujte vzduch pre  

  uvoľnenie dýchacích ciest

- nebojte sa spraviť zábal na hrudník v prípade silného kašľa

 

 

 KOMBINOVANÝ SAMOTEST COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B

a u detí do 1 roka

KOMBINOVANÝ SAMOTEST COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS

 

Pripomíname rýchle testy, ktoré sú dostupné v lekárni a viete si test urobiť v pohodlí domova.

V prípade pozitívneho výsledku kontaktujte lekára!

 

Podľa našich odborníkov a odborníčok z Úradu verejného zdravotníctva SR by sme svoju imunitu v prvom rade mali najmä v chladných mesiacoch posilňovať, nezabúdajte preto na:

1) Vitamíny, čerstvé ovocie, zeleninu

Zvýšiť v období šírenia ochorení príjem vitamínov A, C, E, D a väčšiny vitamínov zo skupiny B-komplexu. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín a strukovín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C - papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Nezabúdajte ani na liek v podobe slepačej polievky alebo probiotiká v špajzi v podobe kyslej kapusty.

2) Aktívne sa hýbte, oblečenie v chlade vrstvite

Dôležitý aj ako prevencia je každodenný pobyt na čerstvom vzduchu. Obliekajte sa primerane počasiu, systémom vrstvenia oblečenia. Pravidelné prechádzky vonku aj s deťmi prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, čo podporuje ich funkciu. Slnečné žiarenie ovplyvňuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý na správne fungovanie imunitného systému.

3) Dostatočne spite

Tesne pred spaním si s deťmi spoločne sadnite a vypnite všetky elektronické zariadenia, technológie. Venujte sa príprave na spánok, napríklad sa rozprávajte, čítajte z knihy, spoločne sa venujte správnej hygiene (spievajte si pri umývaní zubov), objímajte sa a túľte, vypite si teplý čaj.

Prekryť dýchacie cesty by si mali:

  •         osoby, ktoré začínajú pociťovať príznaky respiračného ochorenia
  •     v preplnených prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy
  •         v preplnených interiéroch, ako sú úrady, obchody a iné prevádzky, kultúrne a športové zariadenia: divadlá, kiná, múzeá, športové haly, bohoslužobné priestory a podobne
  •        na hromadných podujatiach aj v exteriéri, kde dochádza k hromadeniu sa ľudí v tesnej blízkosti (spoločenské, kultúrne a športové podujatia, ako sú koncerty, divadlá, kiná a pod.)
  •        počas cesty do zahraničia hromadnými prostriedkami (autobusy, vlaky, lietadlá) a na preplnených miestach v zahraničí (napríklad letiská)
  •         počas akejkoľvek situácie, ktorú vyhodnotíte ako rizikovú:

Ø  Vysoká teplota, kašeľ, bolesť kĺbov

Ø  Chrípková sezóna a chrípková epidémia - chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra daného roka do konca apríla nasledujúceho roka (od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka). Ide o obdobie, kedy odborníci predpokladajú väčší výskyt chrípky a jej podobných ochorení. Počas chrípkovej sezóny môže dôjsť k chrípkovej epidémii. Podľa geografického šírenia sa rozlišuje lokálna, okresná, krajská a celoštátna epidémia. Vo všeobecnosti hovoríme o epidémii vtedy, ak ide o nahromadenie viacerých alebo mnohých ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste tým istým pôvodcom nákazy.

 Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a identifikované etiologické agensy v Slovenskej republike v chrípkovej sezóne 2023/2024

/zdroje: https://www.uvzsr.sk/; https://www.najmama.sk/; https://tvnoviny.sk/