KOMBINOVANÝ SAMOTEST COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS

KOMBINOVANÝ SAMOTEST  COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS

KOMBINOVANÝ SAMOTEST  COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS

 

Deti sa vracajú v škôlkach a v školách do kolektívov a vzhľadom k tomu, že ich v tomto období môže ohroziť Chrípka, RS vírus alebo Covid-19, môžete si svoje dieťa otestovať. Existujú rýchle testy, ktoré sú dostupné v lekárni a viete si test urobiť v pohodlí domova.

V prípade pozitívneho výsledku kontaktujte lekára!

 

COVID - 19

 

COVID-19 je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS CoV-2. Postihuje hlavne dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažkú pneumónia (zápal pľúc) a môže viesť k úmrtiu pacienta. Trvanie inkubačnej doby ochorenia je od 2 do 14 dní. Prenos infekcie je možný aj v inkubačnej dobe, teda v období bez príznakov ochorenia. Najrizikovejšie je obdobie 1 deň pred nástupom príznakov a potom nasledujúcich 5 dní. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní, ohrozené sú osoby po blízkom alebo dlhšie trvajúcom styku s nakazeným – vo vzdialenosti do 2 metrov a viac, ako štvrťhodinu. Typickými situáciami sú nákaza v spoločnej domácnosti, pri spoločnom stravovaní, oslavách, svadbách, náboženských stretnutiach, obchodných stretnutiach. Podstatne vyššie riziko nákazy je v uzatvorených priestoroch, prípadne aj zle, vetraných priestoroch.

Koronavírusy napadajú epitelové bunky slizníc. Najčastejšie sú to len sliznice nosohltana, vtedy infekcia prebieha len s príznakmi nádchy, alebo bezpríznakovo. Býva to u osôb bez iných ochorení, vystavených menšiemu množstvu vírusových častíc. Po vystavení väčšej infekčnej dávke vírusu alebo oslabenej imunite prenikne vírus do dolných dýchacích ciest a vyvoláva zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom, slabosťou, ťažkosťami s dýchaním, popisuje sa aj strata čuchu a chuti. Väčšina pacientov má ľahký priebeh, podobný prechladnutiu. Pacienti s ťažším priebehom, spravidla tí, u ktorých sa infekcia šíri z horných do dolných dýchacích ciest a je spojená so zápalom pľúc, vyžadujú hospitalizáciu. Infekciu vírusom SARS-CoV-2 spočiatku nie je možné odlíšiť od iných vírusových ochorení, medzi ktoré patrí aj  nádcha alebo chrípka, preto je dôležité vykonávať diagnostické testy na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 v horných dýchacích cestách.

Diagnóza ochorenia sa stanovuje zo vzorky biologického materiálu, odobratého sterom z horných dýchacích ciest. V prevencii nákazy vírusom SARS-CoV-2 sa odporúča vyhnúť sa možnosti styku s infikovanými osobami, hlavne vdýchnutiu výlučkov z kašľa a kýchania alebo ich zanesením do očí, na sliznice úst alebo dýchacích ciest rukami. Odporúča sa umývať ruky mydlom najmenej 20 sekúnd, predmety, ktoré mohli prísť do styku s infekciou, treba umývať a dezinfikovať alebo zlikvidovať, treba sa vyhýbať kontaktom s ľuďmi, ktorí majú príznaky ochorenia horných dýchacích ciest a zhromaždeniam.

 

CHRÍPKA