KOMBINOVANÝ SAMOTEST COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS

KOMBINOVANÝ SAMOTEST COVID-19 / CHRÍPKA TYPU A + B / RS VÍRUS
Deti sa vracajú v škôlkach a v školách do kolektívov a vzhľadom k tomu, že ich v tomto období môže ohroziť Chrípka, RS vírus alebo Covid-19, môžete si svoje dieťa otestovať. Existujú rýchle testy, ktoré sú dostupné v lekárni a viete si test urobiť v pohodlí domova.
V prípade pozitívneho výsledku kontaktujte lekára!
COVID - 19
COVID-19 je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS CoV-2. Postihuje hlavne dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažkú pneumónia (zápal pľúc) a môže viesť k úmrtiu pacienta. Trvanie inkubačnej doby ochorenia je od 2 do 14 dní. Prenos infekcie je možný aj v inkubačnej dobe, teda v období bez príznakov ochorenia. Najrizikovejšie je obdobie 1 deň pred nástupom príznakov a potom nasledujúcich 5 dní. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní, ohrozené sú osoby po blízkom alebo dlhšie trvajúcom styku s nakazeným – vo vzdialenosti do 2 metrov a viac, ako štvrťhodinu. Typickými situáciami sú nákaza v spoločnej domácnosti, pri spoločnom stravovaní, oslavách, svadbách, náboženských stretnutiach, obchodných stretnutiach. Podstatne vyššie riziko nákazy je v uzatvorených priestoroch, prípadne aj zle, vetraných priestoroch.
Koronavírusy napadajú epitelové bunky slizníc. Najčastejšie sú to len sliznice nosohltana, vtedy infekcia prebieha len s príznakmi nádchy, alebo bezpríznakovo. Býva to u osôb bez iných ochorení, vystavených menšiemu množstvu vírusových častíc. Po vystavení väčšej infekčnej dávke vírusu alebo oslabenej imunite prenikne vírus do dolných dýchacích ciest a vyvoláva zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom, slabosťou, ťažkosťami s dýchaním, popisuje sa aj strata čuchu a chuti. Väčšina pacientov má ľahký priebeh, podobný prechladnutiu. Pacienti s ťažším priebehom, spravidla tí, u ktorých sa infekcia šíri z horných do dolných dýchacích ciest a je spojená so zápalom pľúc, vyžadujú hospitalizáciu. Infekciu vírusom SARS-CoV-2 spočiatku nie je možné odlíšiť od iných vírusových ochorení, medzi ktoré patrí aj nádcha alebo chrípka, preto je dôležité vykonávať diagnostické testy na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 v horných dýchacích cestách.
Diagnóza ochorenia sa stanovuje zo vzorky biologického materiálu, odobratého sterom z horných dýchacích ciest. V prevencii nákazy vírusom SARS-CoV-2 sa odporúča vyhnúť sa možnosti styku s infikovanými osobami, hlavne vdýchnutiu výlučkov z kašľa a kýchania alebo ich zanesením do očí, na sliznice úst alebo dýchacích ciest rukami. Odporúča sa umývať ruky mydlom najmenej 20 sekúnd, predmety, ktoré mohli prísť do styku s infekciou, treba umývať a dezinfikovať alebo zlikvidovať, treba sa vyhýbať kontaktom s ľuďmi, ktorí majú príznaky ochorenia horných dýchacích ciest a zhromaždeniam.
CHRÍPKA
Chrípka je nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest spôsobené infekciou vírusom chrípky, ktoré sa šíri po celom svete počas sezónnych epidémií.
Poznáme tri základné typy vírusov chrípky:
· Chrípkové vírusy typu A
· Chrípkové vírusy typu B
· Chrípkové vírusy typu C
Chrípkový vírus typu A je najviac zodpovedný za epidémie a pandémie.
Populácia je väčšinou odolnejšia voči chrípkovým infekciám typu B a C, pretože tieto typy nemajú až takú schopnosť mutácie. Z týchto dôvodov ochorie chrípkou typu B alebo C človek s normálnou imunitou väčšinou len raz za život. Vírus chrípky napáda respiračný systém, medzi osobami sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Príznaky infekcie sú:
· zvýšená telesná teplota
· bolesti hlavy
· bolesť svalov
· únava (môže byť extrémna)
· suchý kašeľ
· bolesť hrdla
· upchatý nos
· podráždené oči
· horúčka alebo zimnica
Následky chrípkovej infekcie sú vážnejšie a trvajú dlhšie než následky nachladnutia. Liečba trvá obvykle jeden až dva týždne. Chrípka sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období. Medzi komplikácie spojené s chrípkou patria okrem iného zápal pľúc a encefalitída (zápal mozgu).
Vo väčšine prípadov chrípky sa na prekonanie príznakov pacientom odporúča, aby ochorenie vyležali a pili veľké množstvo tekutín. Domácou liečbou sa tiež minimalizuje riziko nakazenia ďalších osôb. Pokiaľ sa stav pacientov naďalej zhoršuje, odporúča sa, aby vyhľadali lekársku pomoc.
Bezpečným a účinným opatrením na liečbu chrípky je užívanie antivírusových liekov, ktoré sa majú nasadiť čo možno najskôr po nástupe choroby. V niektorých prípadoch sa u pacientov v dôsledku chrípkovej infekcie objavia bakteriálne komplikácie a tieto je potrebné liečiť antibiotikami.
RS VÍRUS
RSV je respiračný synciciálny vírus. Je rozšírený celosvetovo a postihuje dýchací systém najmä u dojčat a detí. U dospelých a starších detí tento vírus nepredstavuje vážnejšie zdravotné problémy ako je to u malých detí. RSV vírus sa najčastejšie vyskytuje v detskej populácii. Najviac ohrozené sú dojčatá v 2. .- 7. mesiaci, kedy strácajú protilátky získané od matky a nemajú dostatočne vytvorené protilátky, aby mohol ich organizmus bojovať s infekciou. Vyšší výskyt je zaznamenaný na jeseň a v zime.
Vírus sa prenáša kvapôčkami. To znamená, že nakazená osoba pri kýchaní a kašľaní prenáša vírus na iné osoby. Vírus sa môže preniesť aj dotykom rúk, dotykom predmetov, ktoré predtým držala chorá osoba, ale aj pri bozkávaní chorej osoby.
RSV najčastejšie spôsobuje zápal priedušiek a zápal pľúc. Závažnosť tejto vírusovej infekcie klesá s vekom. Infekcia prebieha závažnejšie u detí s nasledovnými rizikovými faktormi:
- predčasne narodené deti, nezrelosť novorodencov
- chronické pľúcne ochorenia
- vrodené srdcové chyby
- oslabená imunita a jej poruchy
Prejavy tejto vírusovej infekcie sú podobné chrípkovým prejavom. Ochorenie zvyčajne začína po 4 -6 dňoch po tom ako je daná osoba vystavená vírusom. K prvým prejavom patrí nádcha a nechutenstvo. Neskôr sa objaví kýchanie a kašeľ.
Malé deti majú nešpecifické prejavy, ako napr. podráždenosť, malátnosť, ťažkosti s dýchaním. Väčšina detí s RSV nemusí byť hospitalizovaná, hospitalizácia je nutná u detí, ktoré majú okrem vírusovej infekcie aj iné ďalšie ochorenia. Ochorenie trvá jeden až tri týždne.
Komplikácie
- suchý dráždivý kašeľ
- prechod do astmy
- zápal stredného ucha a Eustachovej trubice
Antibiotiká sa využívajú iba vtedy, ak sa k RSV pridruží baktériová infekcia.
Pri liečbe je dôležitý:
- pokoj na lôžku
- dostatočný prísun tekutín
- zníženie horúčky
Odporúčajú sa sirupy proti kašľu, ak je dieťa hospitalizované, tak inhaluje kyslík.