OČKOVANIE PROTI HPV ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

OČKOVANIE PROTI HPV ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

Ochráňte vašu dcéru či syna očkovaním pred infekciou HPV.

HPV je skratka odvodená z anglického slovného spojenia Human papillomavirus (ľudský papilomavírus), čo predstavuje skupinu viac ako sto vírusov. HPV spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí. Niektoré typy HPV môžu viesť až k onkologickým ochoreniam u oboch pohlaví, najčastejšie však spôsobujú rakovinu krčka maternice.

HPV je onkogénny ľudský papilomavírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie.

HPV spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí.

Ľudský papilomavírus, známy ako HPV (Human papillomavirus), patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám. Prenáša sa však aj iným spôsobom, napríklad dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo z matky na dieťa už počas pôrodu. Hoci väčšina jeho typov nespôsobuje ľuďom žiadne problémy, niektoré môžu pri nedostatočnej imunite vyústiť do veľmi vážnych ochorení. Pravidelné preventívne prehliadky a očkovanie sú najúčinnejším spôsobom, ako tomu predísť.

 

HPV vírusy zahŕňajú prekancerózne poruchy a rakovinu  ženských pohlavných orgánov (krčka maternice, vonkajších pohlavných orgánov a vagíny), prekancerózne poruchy a rakovinu konečníka a genitálne bradavice u chlapcov a mužov a u dievčat a žien. Vírusom HPV sa môžete nakaziť bez toho, aby ste o tom vedeli. Všetko komplikuje fakt, že prítomnosť vírusu v tele môže byť dlho bez príznakov. Od infekcie po prepuknutie rakoviny niekedy prejde 10 až 15 rokov, pretože HPV dokáže prežívať v hlbších vrstvách tkaniva.

Očkovacia látka chráni pred typmi HPV, ktoré spôsobujú väčšinu prípadov týchto ochorení. Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať, a  vieme jej úspešne predchádzať. Očkovacia látka sa nepoužíva na liečbu ochorení súvisiacich s HPV.

Prvá dávka očkovacej látky musí byť podaná medzi dňom 12. narodenín a dňom, ktorý predchádza 13. narodeninám, druhá dávka o pol roka. Ideálne je zaočkovať dievčatá a chlapcov v čase, keď je vysoko pravdepodobné, že ešte neboli infikovaní HPV vírusom. A tiež v čase, kedy ich imunita dokáže zareagovať na podanie vakcíny najvyššou tvorbou protilátok. Imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok, ktoré budú u očkovaných pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred týmto ochorením. Je potrebné zdôrazniť, že táto vakcína má účinnosť proti rakovine krčka maternice takmer 100%.  Dokonca má účinnosť aj pri rakovine laryngu, rakovine jazyka a ďalších, čo je z pohľadu ochrany mladých ľudí a ich následného budúceho zdravia ďalší bonus. 

Prečo je ideálne očkovať už tínedžerov? 

  • Je u nich vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV.
  • U sexuálne aktívnych ľudí sa v dobe vakcinácie už nedá vylúčiť nákaza HPV ani získanie HPV pozitivity do polroka od očkovania.
  • Vďaka zvýšenej imunitnej odpovedi je vakcína v tomto období najúčinnejšia!

Vakcína dokáže chrániť pred 90 % všetkých nádorov spojených s HPV infekciou.

Od 01.12.2023 je plne hradené očkovanie dievčat aj chlapcov od 12. do 15. rokov života 9 – valentnou vakcínou proti HPV.

Ochráňte vašu dcéru či syna pred infekciou HPV očkovaním!

 ( ZDROJ: https://www.adc.sk/, https://www.health.gov.sk/, https://ec.europa.eu/health, https://www.nierakovine.sk/, https://www.vszp.sk/, https://hpv.sk/, https://vedanadosah.cvtisr.sk/, https://www.ozdravme.sk/,  https://www.npz.sk/)