Pomoc profesionálnej laktačnej poradkyne pri dojčení

Pomoc profesionálnej laktačnej poradkyne pri dojčení

Vyznať sa v rôznorodých informáciách o tom, čo je vlastne pri dojčení správne a normálne, nie je vôbec jednoduché.

Dojčenie dieťaťa je skutočné umenie, ktoré nie je vždy najjednoduchšie, ale našťastie ide vo väčšine prípadov o osvojiteľnú znalosť.

Už počas tehotenstva uvažuje každá matka o otázke dojčenia. Množstvo otázok a ešte viac nejasností. Dojčenie je veľmi citlivá téma od samotného začiatku, takmer každý má na dojčenie svoj vlastný názor.

Väčšina matiek je schopná dojčiť svoje bábätko a produkovať dostatok materského mlieka na uspokojenie potrieb svojho dojčaťa. Avšak v mnohých prípadoch, nemusí byť matka z rôznych dôvodov schopná alebo ochotná dojčiť svoje bábätko.

Úloha dojčenia

Dojčenie najviac prispieva k zdravému vývoju bábätka a je to normálna súčasť života. Dôvodom je, že materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré bábätko potrebuje. Výživné, ľahko stráviteľné a vždy po ruke. Materské mlieko je zázračná tekutina a samotné dojčenie je pre matku chvíľou intímneho zblíženia medzi ňou a dieťatkom. Avšak, aby ste vedeli, kedy priložiť bábätko k prsníku, musíte sledovať každú jednu jeho vibráciu. Dieťa môže signalizovať hlad rôznymi spôsobmi. Prvé príznaky sú nasledovné, dieťa:

  •          mľaská,
  •       otvára si ústočká,
  •          oblizuje si pery,
  •          priloží si ruku k ústám, prípadne si ju cmúľa,
  •          točí hlavičkou,
  •          vyplazuje jazyk.

V ideálnom prípade sa dieťa prikladá k prsníku už pri týchto skorých príznakoch, aby mohlo papať. Ak matka nereaguje na tieto skoré príznaky hladu, dieťa bude nepokojné a začne plakať. Nepokojnosť a plač sú jednoznačným znamením neskorého hladu. V takom prípade je potrebné dieťa najskôr upokojiť, až potom sa môžete pustiť do dojčenia.

Laktačná poradkyňa je profesionálny pracovník, ktorý má skúsenosti v starostlivosti o matku a dieťa. Absolvovaním komplexného študijného programu o dojčení získava podrobné informácie o podpore a pomoci matkám pri dojčení, komunikačné a poradenské zručnosti ako aj vedomosti vo všetkých oblastiach podpory a ochrany dojčenia.

Úlohy profesionálnej laktačnej poradkyne

  • profesionálny prístup v podpore dojčenia zdravého zrelého novorodenca
  • podpora a pomoc pri problémoch pri dojčení
  • poradenstvo pri dojčení rizikových detí
  • poradenstvo pri dojčení v prípade ochorenia matky a po traumatizujúcom pôrode

Kedy kontaktovať profesionálnu laktačnú poradkyňu?

Čo najskôr, najlepšie ešte pred pôrodom. Získate tak potrebné informácie o dojčení a budete najlepšie pripravená na obdobie dojčenia po pôrode.

Aké problémy rieši profesionálna laktačná poradkyňa:

  1. Podporuje ženy počas dojčenia – môžete sa na poradkyňu obracať v tehotenstve, ihneď po pôrode, či kedykoľvek neskôr, či už máte maličké bábätko alebo väčšie dieťa. Poskytuje podporu pri dlhodobom dojčení.
  2. Rieši konkrétne problémy či otázky počas dojčenia, najmä ak ide o:

§  Ukázanie správnej polohy prisatia a potvrdenie toho, či bábätko prijíma dostatok mlieka

§  Bábätká, ktoré pri dojčení zaspávajú

§  Bábätká, ktoré sú neustále na prsníku

§  Bábätká, ktoré sa neprisávajú

§  Bábätká, ktoré sa pri dojčení odťahujú, plačú

§  Bábätká, ktoré nepriberajú

§  Matky, ktoré majú príliš veľa mlieka

§  Bábätká, ktoré majú reflux, žltačku, veľa plačú

§  Matky, ktoré majú boľavé prsníky či bradavky, naliate prsníky, zápal prsníka, svrbenie bradaviek, ranky na bradavkách, bolesť v prsníku

§  Bábätká, ktoré sa narodili predčasne či majú zdravotné problémy

§  Matky s dvojčatami

§  Matky, ktoré majú zdravotné problémy

§  Matky s adoptovanými bábätkami

§  Odstriekavanie mlieka

§  Udržanie či zvýšenie tvorby mlieka

§  To, ako má dojčenie pokračovať po 6. Mesiaci

§  To, ako má prebiehať odstavovanie

 


Laktačná poradkyňa sa spýta na všetko, čo môže s dojčením súvisieť, aby porozumela tomu, čo sa presne v konkrétnej situácii deje. Spoločne s vami zadefinuje, ktoré ťažkosti s dojčením je potrebné vyriešiť. Potom nasleduje pozorovanie dojčenia, pričom laktačná poradkyňa ukáže klientke, ako je možné dojčenie zlepšiť, ako sa bábätku dá pomôcť, aby vypilo dostatočné množstvo mlieka, ako odstrániť bolesť pri dojčení, ako pomôcť bábätku, aby neplakalo, bolo pri dojčení a po dojčení spokojné.

Laktačná poradkyňa pozná rôzne špeciálne postupy, ako bábätko prilákať na prsník, ako umožniť bábätku vypiť z prsníka viac mlieka alebo ako uspať bábätko, ktoré celé hodiny večer plače. Na stretnutí dostane klientka konkrétne rady, tipy a plán, čo môže robiť, skúšať alebo zlepšiť. Po vytvorení plánu na zlepšenie dojčenia si laktačná poradkyňa s klientkou dohodne ďalšie stretnutie, na ktorom sa k tomuto plánu vrátia, rozoberú, čo fungovalo, naučia sa nové zručnosti, vyhodnotia výdatnosť príjmu mlieka zo strany bábätka a doriešia ďalšie otázky a situácie súvisiace s dojčením, nosením, uspávaním či spánkom. Laktačná poradkyňa dokáže vyriešiť veľa problémov, často aj navonok neriešiteľných, chce to len čas.

Pokiaľ chcete patriť k množstvu spokojných a čo najdlhšie dojčiacich mamičiek, môžete osloviť našu profesionálnu laktačnú poradkyňu Mgr. Andreu Čiernu na t. č. 0902 220 530. Bude sa Vám maximálne venovať, aby vám vedela pomôcť.

( zdroje: www.mamila.sk, www.spokojnamama.sk )